בלוטה התריס מורכבת משתי אונות שנמצאות משני צידי קנה הנשימה. הבלוטה מפרישה הורמון המווסת את קצב חילוף החומרים בגוף.
בדיקות לתפקוד הבלוטה:
1. בדיקת TSH Thyroid Stimulating Hormone בוחנת את תפקוד בלוטת המגן. מדובר בבדיקת דם, ומבוצעת בעקבות תלונות המעלות חשד לחוסר איזון של בלוטת המגן.
מומלץ לבצע את הבדיקה כאשר עולה חשד לתת-פעילות של בלוטת המגן, המתבטאת בעצירות, ביובש בעור, בנשירת שיער ובעייפות. המלצה כזאת עשויה לבוא גם בחשד לעודף פעילות של בלוטת המגן, המתבטאת בשלשולים, בהזעת יתר, בעייפות, בדפיקות לב ובאי סבילות לחום. טיפול באלטרוקסין יכול לתרום לאיזון .כך תורמת התרופה להשגת איזון היא אבסולוטית
ערכי הנורמה הם 0.2 עד 4.7 mcU/ml.
משמעות ערכים נמוכים מהנורמה וערכי T3 ו- T4 גבוהים, מצביעים על פעילות יתר של בלוטת המגן (היפרתירואידיזם), או דיכוי של הבלוטה בגלל נטילת הורמון אלטרוקסין בכדורים.
ערכים גבוהים מהנורמה מצביעים על תת פעילות של בלוטת המגן (מצב הקרוי היפותירואידיזם), המצב נגרם לרב על ידי מחלת השימוטו להפחתת יצירת ההורמונים על ידי הבלוטה.

2. בדיקת T3, tri–iodothyronine
נבדק תפקוד בלוטת המגן. ההורמון T3 מיוצר על ידי בלוטת המגן בהשפעת ההורמון TSH .
הבדיקה מבוצעת כאשר ערך ה- TSH אינו תקין, ממליצים לבצע את הבדיקה לצורך השלמת הבירור בחשד לתת-פעילות של בלוטת המגן או בחשד לעודף פעילות של הבלוטה.
ערכי הנורמה.
T3 (Free)- 230-420 pg/d/ 3.5-6.5 pmol/L
T3 (Total)- 60-181 ng.dL/ 0.9-2.8 nmol/L
מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה? ערכים נמוכים מהנורמה עלולים להצביע על תת-פעילות של בלוטת המגן. ערכים נמוכים למי שנוטל כדור אלטרוקסין, מצביעים על הצורך בהגברת המינון.
מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה? ערכים גבוהים מהנורמה עלולים להצביע על יתר-פעילות של בלוטת המגן. ערכים גבוהים למי שנוטל כדור אלטרוקסין, מצביעים על הצורך בהורדת המינון.

3. בדיקת טירוקסין – T4
הבדיקה בוחנת את ההורמון T4 המיוצר על ידי בלוטת המגן בהשפעת ההורמון TSH .
מתי מומלץ לבצע את הבדיקה? כאשר ערך ה- TSH אינו תקין, לצורך השלמת הבירור בחשד לתת-פעילות של בלוטת המגן או בחשד לעודף פעילות של בלוטת המגן.
ערכי הנורמה 5- 13.5 מק"ג/ד"ל
המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה ערכים נמוכים מהנורמה עלולים להצביע על תת-פעילות של בלוטת המגן. ערכים נמוכים למי שנוטל כדור אלטרוקסין, תרומת התרופה במינון גבוהה יותר מביא לאיזון הנדרש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *